94 347 13 91, 515 419 038

Mail: exodos@exodos.pl

Wycieczki do Chorwacji

Jak rezerwować?

W celu przygotowania oferty wycieczki grupowej zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Powierzchnia: 56542 km 2.            

Ludność: ok. 4,5 mln.            

Geografia: Chorwacja jest krajem położonym w Centralnej Europie, nad Morzem Adriatyckim, graniczącym ze Słowenią od północnego zachodu, Węgrami od północnego wchodu, Serbią od wschodu oraz Bośnią i Hercegowiną od południa. Łącznie z wyspami (1185 wysp) Chorwacja zajmuje obszar o wielkości 56 542 km². Korcula, Pag, Krk, Cres, Dugi Otok - to najbardziej znane chorwackie wyspy.            

Stolica: Zagrzeb.            

Największe miasta: Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Slavonski Brod, Pula.            

Komunikacja: dobrze rozwinięta sieć autobusowa oraz połączenia promowe.            

Strefa czasowa: czas polski.            

Najpopularniejsze kurorty Chorwacji wśród polskich turystów: miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów jest wybrzeże dalmatyńskie na południu kraju, z takimi miastami, jak: Dubrownik, Split, Makarska, oraz z wyspami, np. Korčula czy Brač. Równie wysoką popularnością cieszy się Istria – półwysep położony na północy kraju, przy granicy z Włochami.            

Religia: znaczna większość Chorwatów jest katolikami (ok. 88%), natomiast ok. 4,5% jest wyznawcami protestantyzmu.

Zdrowie: przy wjeździe do Chorwacji nie są wymagane żadne szczepienia. Warunki higieniczne są dobre.            

Język: językiem urzędowym jest chorwacki, porozumieć się można również w języku angielskim i niemieckim.            

Wiza: paszport (okres ważności paszportu nie może być krótszy, niż dozwolony czas pobytu) lub dowód osobisty uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni.            

Pieniądze: Chorwacka Kuna 1 HRK = ok. 0,60 PLN. Jednak w ruchu turystycznym akceptowane jest też euro. Dobrze rozbudowana sieć banków i bankomatów.            

Elektryczność: napięcie elektryczne wynosi 220 V . Gniazdka i wtyczki są takie same jak w Polsce.            

Zakupy i ceny: do najczęściej kupowanych pamiątek należą wszelkiego rodzaju ozdoby i wyroby złotnicze, a także ręcznie robione jedwabne krawaty. Najbardziej znaną z ozdób  jest morčić, czyli głowa w turbanie, którą przypina się do łańcuszka. Oprócz tego warto kupić tradycyjne spożywcze wyroby charakterystyczne dla Chorwacji, czyli wina, trufle, grappę, śliwowicę, oliwę z oliwek lub ser z wyspy Pag.             

Strój: w miejscowościach turystycznych nie ma żadnych ograniczeń dotyczących strojów.             

Klimat / Kiedy jechać: Chorwacja w swojej części kontynentalnej to głównie klimat umiarkowany, podobny do klimatu Polski. Temperatura jednak jest przeciętnie wyższa, niż u nas. Na wybrzeżu natomiast panuje klimat typowo śródziemnomorski. W sezonie oznacza to ciepłe i suche lato, a dla tych, którzy wybierają się do Chorwacji zimą – umiarkowaną temperaturę oraz możliwe, ale krótkotrwałe opady deszczu.

Chorwacja to kraina tysiąca wysp położonych malowniczo wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku. Bajeczne konstelacje archipelagów, oblewane przez lazurowo-zielone wody morskie, dzikie plaże, wspaniałe kąpieliska, piękna roślinność – wszystko to sąsiaduje ze starożytnymi zabytkami. Dzięki wspaniałym warunkom do wypoczynku, co roku rośnie liczba odwiedzających ten kraj turystów.