94 347 13 91, 515 419 038

Mail: exodos@exodos.pl

Wczasy w Egipcie

Jak rezerwować?

W celu rezerwacji i wykupienia wczasów zapraszamy do odwiedzenia naszego Biura w Koszalinie przy ulicy Kaszubskiej 6A lub prosimy o kontakt:

telefoniczny: 515 419 038 mailowy: poprzez nasz formularz kontaktowy lub na adres: biuro@exodos.pl

Powierzchnia: 1 mln km 2.

Ludność: ok. 80 mln.

Geografia: państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt otoczony jest przez Morze Śródziemne na północy i Morze Czerwone na wschodzie; graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.

Stolica: Kair.

Największe miasta: Kair, Aleksandria, Asuan, Asyut, Mehalla El-Kubra, Giza, Hurgada, Luksor, Kom Ombo, Port Safaga, Port Said, Sharm el Sheikh, Shubra-El-Khema, Suez. Najpopularniejsze egipskie kurorty wśród polskich turystów: Hurgada, Sharm El Sheikh, Taba, Makadi Bay, Dahab, Soma Bay, El Gouna, Safaga.

Religia: 94% to muzułmanie (sunnici), 6% to chrześcijanie (głównie Koptowie).

Zdrowie: przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane żadne szczepienia. Najczęstszą dolegliwością są problemy żołądkowe - najskuteczniejsze na nie są leki egipskie dostępne w każdej aptece.  Nie zaleca się picia wody z kranu oraz napojów z lodem. Wskazane jest zabranie ze sobą nakrycia głowy.             

Język: językiem urzędowym w Egipcie jest arabski. Wykształcona część mieszkańców potrafi porozumieć się także w języku angielskim i francuskim.            

Wiza: w momencie wjazdu do Egiptu należy posiadać ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu). Wiza jest obowiązkowa, znaczek wizowy jest w cenie 15 USD, kupuje się go na lotnisku. Wiza nie dotyczy Synaju, gdzie można otrzymać pieczątkę SINAI ONLY w przypadku, gdy nie opuszczamy półwyspu. Dzieci, które posiadają paszport obowiązują te same przepisy wizowe i opłaty co dorosłych.            

Czas: różnica pomiędzy czasem środkowoeuropejskim a egipskim wynosi 1 godzinę. Wyjątkiem są miejsca, w których następuje przejście na czas letni lub zimowy, wtedy w zależności od pory roku różnica czasu nie występuje lub wynosi 2 godziny.            

Przelot z Polski: zajmuje około 4 godzin.            

Pieniądze: obowiązująca waluta to LE – funt egipski. 1 USD = ok. 5,5 LE, 1 Euro = ok. 8 LE.W kantorach, oddziałach banków i w prawie każdej recepcji hotelowej można dokonać wymiany z USD bądź Euro na funty egipskie. Bankomaty są raczej nieliczne, z kart kredytowych akceptowane są karty Visa, American Express i Mastercard – w zależności od miejsca oraz od banku pobierana jest prowizja do 5 %.            

Elektryczność: napięcie elektryczne na całym obszarze Egiptu wynosi 220 V . Gniazdka i wtyczki są takie same jak w Polsce, zaleca się płaskie wtyczki.            

Zakup i ceny: na bazarach i w sklepach z pamiątkami należy się targować. Ceny zależą od umiejętności targowania się kupca. Nie należy zgadzać się na wstępną cenę, Egipcjanie zawyżają cenę, aby później negocjować wartość sprzedawanego towaru. Do najczęściej kupowanych przez turystów pamiątek należą papirusy przedstawiające obrazy z życia faraonów i egipskich bogów. Popularnością cieszą się również: przyprawy, figurki z drewna, herbaty, alabaster, figurki z drewna, tkane dywany.            

Strój: należy pamiętać o odpowiednim stroju w meczetach i miejscach świętych – bluzki, koszule muszą przykrywać ramiona. Spodnie, sukienki, spódnice powinny zakrywać kolana. Taki strój obowiązuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.             

Klimat / Kiedy jechać: Egipt znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Tylko na północy panuje klimat śródziemnomorski, im dalej na południe tym klimat jest bardziej suchy.  Podczas lata w Egipcie panują upały - ze względu na stosunkowo niską wilgotność powietrza można je łatwiej znosić. Największy ruch turystyczny w Egipcie panuje od końca listopada do połowy lutego. Wybierając się na wycieczki objazdowe należy pamiętać, że w głębi kraju panują wyższe temperatury, niż na wybrzeżu. Występują również duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą, szczególnie od listopada do kwietnia. Należy więc zabrać ze sobą przewiewne ubrania oraz cieplejsze ubrania na wieczory.             

Warto wiedzieć: w dziewiątym miesiącu kalendarza muzułmańskiego odbywa się Ramadan – muzułmański miesiąc postu. W tym czasie wiele restauracji, sklepów, banków czy muzeów funkcjonuje w niepełnym wymiarze godzin. Zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych, mostów i portów. W zabytkach zabronione jest używanie lampy błyskowej. W krajach arabskich tradycja każe płacić „bakszysz”. Dawanie napiwków jest bardzo powszechne, nawet w niektórych przypadkach wymagane - szczególnie za usługi. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie kilka drobnych funtów egipskich na „bakszysz”.

Słońce przez cały rok, piękne plaże, niesamowity świat raf koralowych, pustynie oraz oazy zachwycają miliony turystów z całego świata.

Egipt to jedna z najstarszych cywilizacji świata. Kraj jest pełen wspaniałych budowli, przepięknych dzieł sztuki i fascynujących krajobrazów. To również doskonałe miejsce dla tych, którzy lubią windsurfing i kitesurfing.

Organizatorzy, którzy specjalizują się w wyjazdach do Egiptu, a których Biuro Podróży EXODOS jest przedstawicielem to m.in.: Coral Travel-Wezyr Holidays, Exim Tours, Ecco Holiday, Sun & Fun, Oasis Tours.