94 347 13 91, 515 419 038

Mail: exodos@exodos.pl

Wczasy w Turcji

Jak rezerwować?

W celu rezerwacji i wykupienia wczasów zapraszamy do odwiedzenia naszego Biura w Koszalinie przy ulicy Kaszubskiej 6A lub prosimy o kontakt:

telefoniczny: 515 419 038 mailowy: poprzez nasz formularz kontaktowy lub na adres: biuro@exodos.pl

Powierzchnia: 783 tys. km 2.

Ludność: ok. 70 mln.

Kontynenty: państwo położone w Azji oraz częściowo również w Europie ze stolicą w Ankarze. Zaledwie 3 % powierzchni Turcji należy do Europy, jest to tzw. Rumelia albo Tracja. Oddzielona jest ona od części azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. 97 % powierzchni kraju to już Azja (tzw. Anatolia).

Geografia: Turcja ma dostęp do czterech mórz: Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego. Zdecydowaną większość kraju zajmują góry – najwyższą z nich jest Ararat, albo inaczej – Agri Dagi (5165 m n.p.m.).

Stolica: Ankara.

Największe miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Konya.

Najpopularniejsze kurorty Turcji wśród polskich turystów: Antalya, Alanya, Bodrum, Side, Belek, Kemer, Marmaris, Fethiye, Oludeniz, Sarigerme, Kusadasi.

Religia: ok. 99 % Turków wyznaje islam, chociaż oficjalnie Turcja jest państwem świeckim.

Zdrowie: przy wjeździe do Turcji nie są wymagane żadne szczepienia. Warunki higieniczne są dobre, choć nie zaleca się picia wody z kranu. Wskazane jest zabranie ze sobą lekarstwa przeciw problemom trawiennym, żołądkowym i przeciw oparzeniom, a także nakrycie głowy.

Język: choć język angielski i niemiecki nie są urzędowymi, nie ma problemów w porozumiewaniu się używając tych właśnie języków. Coraz więcej Turków rozumie również polski. Między sobą Turcy porozumiewają się w języku tureckim.

Wiza: wizę turystyczną otrzymuje się na lotnisku zaraz po przylocie, jest nią znaczek wklejany do paszportu po zapłaceniu 15 euro lub 20 dolarów - ważność wizy to 30 dni. Nie wypełnia się żadnych druków, zdjęcia też nie są wymagane.

Czas: Turcja znajduje się w strefie czasu wschodnioeuropejskiego. Różnica względem Polski wynosi + 1 godzina.

Przelot z Polski: około 3,5 godziny.

Pieniądze: Liry Tureckie (YTL). Kurs jest dosyć stabilny, a inflacja utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie. Wymiany waluty można dokonać w bankach, hotelach, kantorach i niektórych supermarketach. Karty płatnicze i kredytowe są w powszechnym użyciu.

Elektryczność: napięcie elektryczne na całym obszarze Turcji wynosi 220 V . Gniazdka i wtyczki są takie same jak w Polsce.

Zakup i ceny: na typowym tureckim bazarze, gdzie obowiązują ceny umowne i zwyczajem jest targowanie się, znajdziecie Państwo bogactwo kolorowych dywanów, wyrobów z miedzi i brązu, złota i srebra, ceramiki, przyprawy, wyroby skórzane. Można też kupić wszelkie wyroby z jedwabiu, gąbki morskie i malowane lalki. Pamiątką może być miód piniowy lub tzw. „Oko Proroka”, szklane lub porcelanowe, chroniące przed niebezpieczeństwami i złymi spojrzeniami.

Strój: w miejscowościach turystycznych Turcji Zachodniej nie ma żadnych ograniczeń dotyczących strojów. Wybierając się jednak do bardziej tradycyjnych wiosek, a już na pewno przy wyprawach na wschód Turcji, lepiej jest unikać krótkich spodenek, spódniczek czy koszulek na ramiączkach.

Klimat / Kiedy jechać: Turcja to słoneczny kraj, sezon wypoczynkowy zaczyna się w kwietniu, a kończy na przełomie października i listopada. Najprzyjemniejsze temperatury dla osób chcących zwiedzać Turcję panują wiosną i jesienią. 

Rocznie Turcję odwiedza ok. 7 mln turystów, zwabionych pięknymi krajobrazami, ciepłym morzem, śladami historii, smaczną kuchnią i serdecznością mieszkańców.

Turcja to nie tylko przyjemne wakacje nad turkusowoniebieskim morzem. Jest to wyjątkowe miejsce, do którego wracają miliony turystów. Kusi magią Orientu, wspomnieniami wędrujących kupieckich karawan, kolorowymi bazarami. Najwięcej turystów przyjeżdża z Polski, Niemiec, Rosji, Holandii, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Poszukujący wrażeń turyści mogą skoczyć na spadochronie, pojechać na jeep safari, spłynąć pontonem rwącą górską rzeką lub zanurkować w przejrzystych wodach Morza Śródziemnego.

Będąc w Turcji nie można też zapomnieć o cudach natury i dobrze zachowanych zabytkach. Różnorodność tego kraju sprawia, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Organizatorzy którzy specjalizują się w wyjazdach do Turcji, a których Biuro Podróży EXODOS jest przedstawicielem to m.in.: Coral Travel-Wezyr Holidays, Sun & Fun, Exim Tours, Oasis Tours.